We are
highly
sensitive

Prečo sme vznikli

Môžu byť ,,najšťastnejšie okamihy života“ tými, ktoré nás naozaj potrápia? Veru môžu. Narodenie dieťaťa je takmer totožné so stresom, ktorý dokáže navodiť svadba. A ten nie je naozaj malý. No povedali by ste? Možno nie.

,,Každý si chce podržať bábo, no kto podrží mamu?“

Idea projektu Vysmiata Duša Mamky vznikla v lete 2021. Naše aktivity spúšťame v máji 2022 v týždni Svetového povedomia o duševnom zdraví matiek. Práve spokojná mama je tou najdôležitejšou ,,vecou“ pre dieťa. Ak chcete dať novonarodenému dieťaťu najväčší dar, buďte láskavý a všímavý k jeho mame.

Na začiatku chceme byť informačným zdrojom pre všetkých, ktorých sa téma baby blues, popôrodnej depresie či popôrodnej úzkosti týka, ale nielen to. Chceme byť hrejivou komunitou, ktorá búra silný pocit osamotenia a hanby, ktorý často ženy v náročnom duševnom rozpoložení prežívajú a je dôvodom, prečo mnohokrát nevyhľadajú pomoc. Prostredníctvom webu a sociálnych sietí budeme budovať bezpečný priestor na zdieľania žien, ktoré si prechádzajú alebo si prešli náročným začiatkom materstva. Skrz reálne príbehy žien chceme nielen zreálňovať obraz materstva, ale aj búrať tabu, ktoré je často spojené s duševnými ťažkosťami žien po pôrode. Veríme, že vedieť, aké zmeny v prežívaní u ženy môžu prísť po pôrode, je rovnako dôležité, ako sa pripravovať na starostlivosť o dieťa. Ale hlavne, chceme dať nádej všetkým ženám a ich blízkym, ktorých sa téma týka, že jedného dňa bude naozaj lepšie, len je potrebné vyhľadať pomoc a hovoriť o svojich pocitoch. Veríme, že čím viac prinášame do spoločnosti témy duševného zdravia, tým je táto téma prirodzenejšia a dokážeme o nej otvorenejšie hovoriť.

Nech duše žien po pôrode už nie sú vysmiate vlastným zľahčovaním, či zľahčovaním pocitov zo strany okolia.