We are
highly
sensitive

Pre seba

Drahá žena,

ďakujeme, že si tu. Vyhľadať pomoc v čase, kedy ti je ťažko, je to najlepšie, čo pre seba môžeš urobiť.  Niekedy je veľmi nápomocné a veľmi uľavujúce už len počuť z iných úst, že je v poriadku, čo práve zažívaš a existujú spôsoby, ako si s tým poradiť. 

Pomoc vieš nájsť na rôznych miestach. 

Najdôležitejšia je pomoc a podpora z tvojho najbližšieho okolia, ktorú je dobré kombinovať s ďalšími formami pomoci. Ak takúto podporu vo svojom okolí nevnímaš, alebo nechceš využiť, ponúkame ti krátky prehľad ďalších možností, ktoré existujú.


Ak chceš vedieť, ako iné ženy prekonali náročný začiatok materstva, môžeš do ich duší nahliadnuť v tejto sekcii.


Aj z príbehov je jasné, že okrem podpory okolia je veľmi dôležité vyhľadať pomoc a podporu odborníka, ktorý je pripravený na to, aby sprevádzal človeka v náročných časoch.

Projekt Vysmiata Duša Mamky aktuálne neposkytuje psychologické služby, a preto aktuálne spracuvávame databázu psychológov, ktorí sa vo svojej praxi často venujú téme duševného zdravia žien po pôrode. Databáza bude dostupná v priebehu jesene 2022.

Pre túto chvíľu odporúčame pre vyhľadávanie psychológa/psychiatra zvoliť tieto kroky:
  1. Najbližšieho psychoterapueta vieš nájsť prostredníctvom filtrovania podľa krajov v rámci webu Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti.
  2. Na webe Slovenskej komory psychológov nájdeš rovnako zoznam jej členov, ktorí poskytujú psychologické služby.
  3. Ak chceš googliť, odporúčame použiť kľúčové slová ako psychológ/psychoterapeut, mesto v ktorom žiješ/by si chcela navštíviť psychológa.
  4. V nemocniciach resp. v poliklinike v tvojom meste s vysokou pravdepodobnosťou nájdeš tiež psychológa.
  5. Ak potrebuješ využiť služby psychológa či psychiatra hradené poisťovňami, tu nájdeš zoznamy profesionálov v tejto oblasti so zmluvou s poisťovňou Dôvera, Union a Všeobecná zdravotná poisťovňa.
  6. Ak potrebuješ sprevádzajúcu osobu na sedenie, zober si ju ako morálnu podporu. Je to naozaj niečo, čo je úplne prirodzené a dodá ti to viac odvahy.
  7. Ak z akéhoľkovek dôvodu pre teba fyzické stretnutie nie je možné, zisti, či vybraný  psychológ/psychoterapeut poskytuje aj sedenia na diaľku. Mnohí tak už robia.
  8. Aktuálne vznikajú viaceré portály, ktoré sprostredkúvajú kontakty na psychológov pracujúcich aj online, napr. Hedepy, Ksebe.sk, Mojra.sk. 
  9. Niektoré životné poisťovne poskytujú službu online psychologického poradenstva ako benefit.

Dostupnosť termínov na psychologické sedenia je rôzna. Preto skús osloviť viacerých a zisti, kto z nich ti dokáže poskytnúť skorší termín. Ak máš pocit, že takéto zariaďovanie termínu je aktuálne nad tvoje sily, požiadaj o vybavenie niekoho blízkeho. Zároveň, ak budeš mať pocit, že ste si so psychológom nesadli, je úplne v poriadku hľadať niekoho iného.


Ak máš pocit, že potrebuješ pomoc hneď a zaraz, prosím, zváž niektorú z liniek pomoci uvedených nižšie. Ak máš pocit, že to ,,už nevydržíš“, prosím, povedz o tom blízkemu a kontaktuj linku 112.

Ak preferuješ telefonický kontakt:

0800 193 193 – Národná linka na podporu duševného zdravia
pondelok – piatok 14:00 – 22:00, sobota – nedeľa 10:00 – 18:00

0800 800 566 – Linka Dôvery Nezábudka (Liga za duševné zdravie), nonstop

055 644 1155, 055 622 2323 – Linka nádeje (FN L. Pasteura Košice) pondelok – štvrtok 8:00 – 19:30, piatok – nedeľa nonstop


Ak je pre teba jednoduchšie opísať ako sa cítiš formou slov, môžeš využiť tento kontakt:

www.linkanezabudka.sk – e-mailová poradňa s odpoveďou do 48 hod.


Ak si k nám zavítala v období po perinatálnej strate bábätka, dávame ti do pozornosti spriatelenú organizáciu TANANA, o.z., ktorá sa venuje presne tejto problematike.


Tým, že sa staráš o svoje duševné zdravie, sa nestaráš len o seba, ale aj o svoje dieťa.