We are
highly
sensitive

O duši po pôrode

Duša ženy po pôrode je rovnako krehká, ako krehké je čerstvo narodené bábätko. Pôrodom na svet prichádza nielen dieťa, ale rodí sa aj nová rola pre ženu, rola matky. Hoci je táto rola prirodzená, trvá istý čas, kým si žena nájde svoju cestu v tejto novej etape života. Koľko to je? Je to tak individuálne, ako sme každá úplne iná. Čo máme však spoločné je, že potrebujeme cítiť bezpečie.

Práve pocit bezpečia vytvára priestor na zdieľanie všetkých myšlienok a pocitov, ktoré sa na začiatku materstva môžu vyskytnúť a nemusí s nimi človek vždy počítať. Nielen pocity radosti, ale aj pocity smútku, hanby, ľútosti, bezradnosti a mnohé ďalšie sú bežnou súčasťou novej etapy života.

Ak sú však tieto pocity veľmi silné a trvajú dlhšiu dobu, je potrebné začať rozmýšľať, či nielen telo ženy, ale aj jej duša nepotrebujú regeneráciu a podporu či pomoc. 

V tejto sekcii budeme hovoriť o najčastejších duševných stavoch, ktoré nová rola prináša- baby blues, popôrodná depresia a popôrodná úzkosť. Budeme radi, ak aj tento obsah pomôže k tomu, že zreálnime očakávania od materstva a vyhľadanie pomoci v tejto etape života začneme považovať za úplne normálne. Lebo nemôžeme hovoriť o zdraví, ak nehovoríme aj o duševnom zdraví.