We are
highly
sensitive

Baby blues

Dráha žena, mama, 

je skvelé, že sa zaujímaš o to, čo možno práve teraz trápi tvoju dušu. Nižšie nájdeš informácie, ktoré ti ukážu, že tým, čím práve prechádzaš, prechádzajú, či si prešli mnohé. Nezľahčujeme to. Len ti chceme ukázať, že v tom nie si sama a nech sú tvoje myšlienky akokoľvek ťaživé a nálada nevyspytateľná, je možné, aby ti bolo v tomto období ľahšie. 

Baby blues

Znie to síce ako hudobný žáner, no nie je. Hoci práve s bluesom to má mnoho spoločného. Aj blues začínal ako žáner jedného človeka, ktorý práve do hudby dával všetku melanchóliu a ťažobu, ktorú prežíval. Tebe, drahá žena, do spevu byť nemusí, ale tie prvé dva týždne môžu byť naozaj plné

          • sĺz, veľkého množstva sĺz, ktoré prichádzajú a odchádzajú a často ani netušíš, čo je ich spúšťačom.
          • rôznych nálad, ktoré sa striedajú tak rýchlo, že sama možno zažívaš s tým spojený diskomfort. V jednu chvíľu je všetko v poriadku a zrazu ťa niečo vyhodí z rovnováhy a ty plačeš, hneváš sa alebo si smutná. Pamätaj, na každú svoju náladu máš dôvod, prechádzaš obrovskou životnou zmenou a takto to má naozaj až 80% žien.
          • podráždenosti, ktorú si možno doteraz vôbec nepoznala, alebo bola len ojedinelá. Vedz, že aj toto je niečo, čo je sprievodným znakom prvých týždňov po pôrode, kedy sa tvoje telo regeneruje po pôrode, hladiny hormónov sa ustaľujú a hlavne ty si zvykáš na realitu v roli matky.
          • neskutočnej únavy. Možno si ani netušila, že človek dokáže byť tak unavený, že? Je to tak. Prvé dni a týždne, kedy si k sebe s dieťaťom hľadáte cestu, ale hľadáš sa aj ako mama a s partnerom ako rodičia vôbec, sú náročné. Oddychuj, kedy to len ide. Naozaj všetko na svete počká, lebo fyzickú únavu inak ako oddychom neodstrániš.

,,Moja realita bola, že teda väčšinu dňa som fakt netušila, čo robiť. Zmietali sa vo mne snáď všetky druhy emócií, ktoré ľudská duša pozná. Veľmi jasne si pamätám, ako na úplnom začiatku som bola schopná plakať a vzápätí sa nad tým diviť, že prečo vlastne. Vnímam tento dotyk s baby blues ako naozaj niečo nevšedné. Ešte aj tie slzy stekajúce po lícach boli akési iné. Nekonečne zázračné je to naše ľudské telo, ktoré sa s tými všetkými veľkými zmenami vysporadúva aj týmto spôsobom.“ krátky úryvok z príbehu Kataríny.

Ako prejsť obdobím baby blues

Nech sú tvoje pocity akokoľvek mätúce, sú súčasťou vstupu do novej role, role matky. Štatistiky dokonca hovoria, že takýmto začiatkom prejdú 4 z 5 žien. Každá máme v rodičovstve tú svoju cestičku, ktorou ideme, ale na začiatku je naozaj pre väčšinu či všetky z nás veľmi dôležité a veľmi nápomocné:

          • prejsť si emóciami tak, ako sú. To znamená, že áno, ak máš potrebu plakať, tak plač, ak sa ti chce smiať, smej sa, dovoľ si dať von všetko, čo ti ide hlavou bez ďalšieho hodnotenia.

          • zameraj sa na prítomnosť, si tu a teraz. Ak si možno mala od seba alebo tohto obdobia nejaké očakávania, skús ich zreálniť. Niekedy si zbytočne na seba nabalíme veci a úlohy, ktoré nie sú nevyhnutné.

          • vyjasnite si vzájomné očakávania s partnerom a blízkou rodinou či priateľmi. Šestonedelie je veľmi citlivé obdobie, kedy je veľmi dôležité, aby ste sa ako rodina zžívali. Ak ti nie je príjemná predstava návštev, komunikuj to už dopredu. Najlepším darčekom pre novorodeniatko je čas s mamou, jej telesné teplo, láskavá náruč.

          • maj po ruke človeka, ktorému môžeš veriť a povedať mu o svojich pocitoch. Ak takého nemáš a necítiš sa dobre, môžeš využiť niektorú z foriem psychologickej podpory, ktorá je online a zadarmo. Pár odporúčaní nájdeš v tejto sekcii.

          • nie si v tom sama, naozaj. Ak chceš nazrieť do životov iných mám, ako prešli svojim náročným začiatkom, nazri do tejto sekcie príbehov.

          • čo sa dá, tak deleguj. Domáce práce, ktoré boli v tvojich rukách, dokážeš na nejaký čas buď nerobiť alebo delegovať. Nechaj si priniesť jedlo, utrieť dlážku či oprať. Ty sa staráš o dieťa, dovoľ ostatným starať sa o teba.

Búrajme mýty tohto obdobia:
  • Deti na začiatku spia takmer celý deň. Nuž, niektoré áno. Mnohé však hoci spia väčšinu dňa, nie sú to spánky, aké poznáme my dospelí. Sú to krátke spánky, možno naozaj pár minút a potom sa spánková fáza strieda s tou bdelou. Niekedy to dokáže byť naozaj frustrujúce, ale práve pochopenie toho, že detský spánok je iný, ti, drahá žena, dokáže pomôcť cítiť sa ľahšie.

  • Krátko po pôrode musíš byť fit.  Nie, nemusíš. Tvoje telo bude potrebovať určitý čas na to, aby sa zregenerovalo a rovnako tvoja duša potrebuje, aby sa zžila s novou rolou a našla si v nej svoje miesto.
  • Automaticky budeš vedieť, ako sa s dieťatom zžiť. Nie, je to rovnako proces. Predstav si to ako vzťah. Na to, aby si vedela spolupracovať a vychutnávať si vzťah s niekým novým v tvojom živote, potrebuješ hlavne čas. Tento nový vzťah je zapeklitý často v tom, že dieťa síce komunikuje, no jemu jazyku musíme najskôr porozumieť a to nejde hneď. Na začiatku však stačí byť s ním, ideálne v kontakte koža na kožu a uisťovať ho, že ste tam pre neho.
  • Bude to láska na prvý pohľad.  Môže byť aj nemusí. Mnoho mám priznáva, že lásku k dieťaťu začali pociťovať až časom. Búrajme tento mýtus, aby sme už nemuseli hovoriť o tom, že ženy sa k niečomu priznávajú. Nezažiť lásku na prvý pohľad so svojim dieťaťom nie je trestuhodné. Je to tiež jedna z ciest, akou začína materstvo.

 

Téme baby blues vo všetkých jeho podobách sa budeme venovať aj naďalej. Sleduj naše sociálne siete Facebook či Instagram, nech ti neunikne nový blog na túto tému.

Články, ktoré si už môžete prečítať:

Ako sa najčastejšie cíti žena po pôrode?