We are
highly
sensitive

Popôrodná depresia

Drahá žena, mama,

začiatok v roli matky za hudby baby blues môže byť celkom náročný. Striedanie nálad, nečakané emocionálne výkyvy, často aj nepochopenie seba samej, sa v niektorých prípadoch nekončí po dvoch či troch týždňoch, ale môže ďalej pretrvávať. Alebo naopak. Po veľmi príjemnom začiatku sa zrazu začína tvoja nálada zhoršovať. Aj takto často začína príbeh jednej z piatich žien, ktorej sa popôrodná depresia v nejakej miere týka.

Podporiť prejavenie sa popôrodnej depresie dokážu rôzne faktory. Ide hlavne o veľké biochemické, emocionálne, ale aj fyzické a sociálne zmeny. Ak sa v nejakom bode namieša určitý pomer, môže dôjsť k prepuknutiu popôrodnej depresie. Najčastejšie sa tak stane v priebehu prvých pár mesiacov, resp. v priebehu prvého roka po pôrode. 

Jedna z piatich žien po pôrode prechádza nejakou formou popôrodnej depresie. Formálne štatistiky sa len v rámci našej krajiny menia na približne desaťtisíc žien ročne, ktorých začiatok materstva je spojený s náročným duševným rozpoložením. Ak si máš zapamätať niečo z tohto textu, tak hlavne to, že vedz, že v tom naozaj nie si sama. 

Prejavy popôrodnej depresie sú často veľmi podobné baby blues. Čo je však iné, je dĺžka trvania nálad a ich intenzita. Pri depresii sa postupne vytrácajú tie chvíľky, ktoré sú akoby ,,svetlé“ a nahrádzajú ich tmavšie dni.

Ako sa prejavuje popôrodná depresia
  • zrazu vnímaš, že dokážeš jedine sedieť a hľadieť ,,do blba“, vnímaš vlastnú apatiu, akúsi hmlu, strácaš pojem o čase
  • nevieš sa na nič sústrediť, nemáš kapacitu na nejaké mentálne aktivity
  • máš chuť utiecť, nevidíš riešenie toho, čo prežívaš
  • nedokážeš si oddýchnuť počas spánku alebo spať vôbec
  • v ťažších dňoch môžeš mať pocit, že jediné riešenie je odísť zo sveta
  • všetka ťažoba, ktorú prežívaš ešte znásobuje pocity viny a výčitky voči sebe ako matky

Prejavy depresie dokážu byť veľmi variabilné, niekto z vonka ich môže čítať ako lenivosť, precitlivelosť, ale pokiaľ sa cítiš zle, prosím, obráť sa na niekoho, kto ti dokáže pomôcť, alebo ti pomôže nájsť odbornú pomoc.

,,Prekvapila ma však moja mama a súrodenci. Nechápali, čo riešim. Nechápali, prečo som smutná, neteším sa, nemám radosť zo života. Bolo to pre mňa veľmi smutné a ťažké im vysvetliť, že ja naozaj potrebujem pomoc. Oni to len zľahčovali, že veď usmej sa, nebuď taká vážna. Toto bolo pre mňa asi naozaj najhoršie. To nepochopenie.“ hovorí Martina vo svojom príbehu.

Ako prejsť popôrodnou depresiou

Kráčaj s ňou s niekým. Vtedy to pôjde ľahšie.

  • Ak si doteraz o tom, čo prežívaš, nikomu nepovedala, urob tak. Povedz partnerovi, blízkym, resp. komukoľvek, komu veríš a vnímaš, že by ti mohol byť oporou, o tom, čo sa deje. Tento človek ti môže byť oporou hneď a zároveň ti byť oporou aj v ďalších krokoch uzdravovania.
  • Vyhľadaj odborníka, s ktorým dokážeš hovoriť o tom, čo prežívaš. Pod odborníkom máme na mysli nielen psychológa, či psychiatra, ale aj všeobecného lekára či gynekológa, ku ktorému máš dôveru. Obrátiť sa však môžeš aj na niektorú z krízových liniek (chat, email, telefón), kde nájdeš asi najrýchlejšie pochopenie. Na tejto podstránke nájdeš kontakty, ktoré sa ti zídu.
  • Prijmi pomoc, ktorú ti okolie ponúka. Prijať pomoc je znakom zrelosti a sily. Vďaka nej budeš mať priestor na to, aby si opäť našla svoju silu a prešla si depresiou. 
  • Ak niekto zľahčuje tvoje prežívanie, nevenuj tomu čas. Ak ľudia nevedia prejaviť empatiu, často majú tiež svoju tému, ktorá ich trápi a tá im môže brániť byť tu aj pre iných.
  • Buď trpezlivá. Je možné, že sa to bude zdať ako večnosť, ale liečba či už terapeutická či farmakologická potrebuje svoj čas, aby zabrala. Ak máš pocit, že sa tvoj stav napriek liečbe zhoršuje, hovor o tom so svojim psychológom či psychiatrom. Vždy sa dá niečo v liečbe upraviť, aby sa ti uľavilo.
  • Nečakaj na ďalší deň, hovor o tom, čo prežívaš a popros o pomoc už dnes.

,,Svokra a muž trávili všetok čas so mnou. Pomáhali nonstop s malým, hoci sú obaja zamestnaní. Budem im navždy vďačná, že so mnou prešli najhoršie prvé mesiace a celú tú najnáročnejšiu časť liečby depresie. Viem si predstaviť, že bez podpory to musí byť extémne ťažké a život ohrozujúce,“ opísala vo svojom príbehu Martina. 

Téme popôrodnej depresie vo všetkých jej podobách sa budeme venovať aj naďalej. Sleduj naše sociálne siete Facebook či Instagram, nech ti neunikne nový blog na túto tému.

Články a rozhovory, ktoré si už môžete prečítať:

Ako vyzerá popôrodná depresia u mužov?

Mám opäť depresiu?

Ako byť oporou pri popôrodnej depresii?

Ako spoznám popôrodnú depresiu?