Už stáročia, celé generácie, naprieč všetkými kultúrami a krajinami patrí spievanie a uspávanky k magickému prostriedku, ktorý pomáha uspávať našich malých nespáčov. Ak máte doma zarytého bojovníka proti spánku, ktorý vám odmalička dáva najavo, že spánok ho nebaví, tak mi je jasné, že vám veľakrát do spevu vôbec nemusí byť.
Skúsenosti čerstvých mám overené časom, ale aj výskumy, však hovoria, že sa to oplatí vyskúšať. Spev a hudbu naše prastaré mamy používali pri uspávaní a výchove detí bežne. Zachovalo sa mnoho detských pesničiek a riekaniek, ktoré to potvrdzujú. Čerpajme z tejto dobrej praxe.
Uspávanky, respektíve spev ako taký je prínosný pre dieťa, jeho mamu aj ich spoločný vzťah.
Vytvárať si väzbu s bábätkom prostredníctvom hudby a spevu môžeme už dávno pred narodením. Vďaka sluchu dokáže byť dieťa pred narodením prepojené s vonkajším svetom a dokonca na vonkajšie zvuky reagovať telesnými pohybmi a zmenami srdcového tepu. Tlkot srdca a matkin hlas sú prvé zvuky, ktoré dieťa počuje. Výskumy potvrdzujú, že deti po narodení preferujú mamin hlas, známe skladby, ktoré počúvali s mamou počas tehotenstva a hudbu, ktorá dosahuje tempo približné, ako je tep maminho srdca.
Skutočnosť, že na známe zvuky a skladby reaguje novorodenec upokojením a započúvaním sa, využíva hudobná terapia pri starostlivosti o predčasniatka. Hudba sa používa na upokojenie predčasne narodených novorodencov, na zvýšenie tolerancie k stimulácii, na zlepšenie schopnosti dojčenia, na podporu spánku, ale aj po absolvovaní bolestivých vyšetrení. Spievanie deťom pomáha v rozvoji hudobného vnímania, hudobných schopností, ale aj kvôli celkovej psychickej rovnováhe a vytváraniu intímneho vzťahu medzi matkou a dieťaťom.
Podstatnými hudobnými charakteristikami uspávanky naprieč hudobnými kultúrami sú jej jednoduchosť, klesajúca melódia, pomalé tempo a časté repetície. Pomalé tempo vyjadruje pokoj a pozitívne emócie, avšak s pomalým tempom sa spája aj skutočnosť, že môže byť liečivé. Hudba môže spomaľovať a harmonizovať telesné aj duševné procesy, pokiaľ má tempo nižšie ako šesťdesiat úderov za minútu. A teda to, že budeme spievať nášmu dieťatku, môže byť prospešné aj pre naše zdravie.
Čo prináša spievanie mamám?
Vo Veľkej Británii skúmali 391 mamičiek, ktoré boli 4 až 40 týždňov po pôrode a spievali detičkám každý deň. Táto štúdia preukázala, že každodenný spev bábätkám je spojený s menším počtom príznakov popôrodnej depresie a vyššou úrovňou životnej pohody, sebavedomia a vnímanou väzbou medzi matkou a dieťaťom. Takisto pri výskumoch s predčasne narodenými deťmi a ich mamami sa zistila nižšia úzkosť u mamičiek, ktoré deťom spievali oproti tým, ktoré svojim deťom nespievali.
Ako je to možné?
Pri speve pracujeme s dychom, tak ako aj pri rôznych terapeutických a relaxačných technikách, ktoré pomáhajú človeku uvoľniť sa a dať voľný priechod svojim emóciám. Taktiež samotné uvoľňovanie hlasiviek súvisí s uvoľňovaním emočných blokov. Mnohokrát si liečivý zvuk svojich hlasiviek vyberieme na tlmenie bolesti pri páde, alebo pri stretnutí neodloženej časti stavebnice a našej bosej nohy pri upratovaní detskej izby. Je pravda, že vtedy na uvoľnenie nevolíme popovú baladu, ale asi skôr úderný rap. 🙂
To, že spev prispieva k zlepšeniu nálady, vedeli už naši predkovia, ktorí si spievali popri práci, zaháňali svoj smútok nad neopätovanou, prípadne zakázanou láskou či ťažkým životným príbehom alebo hrozbou vojny. Výskumy potvrdzujú, že spievanie či už deťom, v rodinnom kruhu, s priateľmi alebo ako voľnočasová aktivita v speváckom zbore, má mnohé psychické a fyziologické prínosy.
Okrem už spomínaného zlepšenia nálady medzi zdokumentované účinky spevu patrí posilnenie dýchacích svalov a optimalizácia dýchania, ako aj zvýšenie koncentrácie oxytocínu a endorfínov, čo sa považuje za ukazovateľ lepšej imunitnej ochrany.
Mama ako šaman?
Šamani, tibetský mnísi či indiánske kmene už od nepamäti zaraďovali spev a hudbu do svojich liečebných procedúr. Aj my mamy tíšime koľkokrát svoje bolesti a boliestky našich detí pomocou nejakej zázračnej pesničky, ktorá funguje. Napadla vám nejaká konkrétna?
Síce nie sme šamanky, ale existujú výskumy ktoré potvrdili, že spievanie uspávaniek pomáha znížiť počet epizód plaču u novorodencov a zároveň znížiť stres u matiek. Spev a hudba nám tak môžu spríjemniť a pomôcť prežiť rôzne obdobia života s našimi deťmi.
Možno nie sme šamanky, ktoré svojím spevom privedú dieťa do ríše snov za 5 minút, ale môžeme byť šamamky, ktoré vďaka spevu zrelaxujú, spomenú si na príjemné udalosti, ktoré sa viažu s danou pesničkou, potrénujú pamäť či hlasivky a prispejú tak k svojmu psychickému i fyzickému zdraviu a zároveň k hudobnému rozvoju svojho dieťaťa.
Zaspievate si dnes?
autorka: Dominika Viazanková
Použitá literatúra
Arnon, S., Diamant, C., Bauer, S., Regev, R., Sirota, G., & Litmanovitz, I. (2014). Maternal singing during kangaroo care led to autonomic stability in preterm infants and reduced maternal anxiety. Acta Paediatrica, 103(10), 1039-1044. doi:10.1111/apa.12744
Fancourt, D., & Perkins, R. (2017). Associations between singing to babies and symptoms of postnatal depression, wellbeing, self-esteem and mother-infant bond. Public Health (London), 145, 149–152. doi: 10.1016/j.puhe.2017.01.016
Franěk, M. (2005). Hudební psychologie. Praha: Karolinum.
Gick, M. L. (2011). Singing, health and well-being: A health psychologist’s review. Psychomusicology, 21(1–2), 176–207. doi: 10.1037/h0094011
Králová, E., Kodejška, M., Strenáčiková, M., & Kolodziejski, M. (2016). Hudební klima a dítě. Praha : Univerzita Karlova .
Reilly, N., Turner, G., Taouk, J., & Austin, M.-P. (2019). ‘Singing with your baby’: an evaluation of group singing sessions for women admitted to a specialist mother-baby unit. Archives of Women’s Mental Health, 22(1), 123–127. doi: 10.1007/s00737-018-0859-5
Schäfer, T. (2023). The positive effects of online group singing on psycho-physiological variables during the COVID-19 pandemic-A pilot randomized controlled trial. Applied Psychology : Health and Well-Being, 15(4), 1254–1270. doi: 10.1111/aphw.12435
Standley, J. (2012). Music therapy research in the NICU: An updated meta-analysis: NN. Neonatal Network, 31(5), 311-316. Cit. 25. 08 2024. Dostupné na Internete: https://www.proquest.com/scholarly-journals/music-therapy-research-nicu-updated-meta-analysis/docview/1036954700/se-2