We are
highly
sensitive

Prvé sedenie u psychológa – ako prebieha?

prve sedenie u psychologa
319 Views

Pred prvým sedením u psychológa sa neraz objavujú otázky, ktoré zneisťujú. Odpovede na to, akovyzerá prvé sedenie u psychológa prinášame v texte našej psychologičky Mgr. Radky Kuračkovej. O Radke si môžete prečítať viac v tejto sekcii.

Ako vyzerá prvé sedenie u psychológa/psychoterapeuta?

Na prvom sedení u psychológa ide hlavne o to, aby sa klient a psychológ zoznámili, aby sa začal budovať vzťah a aby klient začal s rozprávaním toho, kvôli čomu prišiel, čo je to, čo ho trápi, čo by chcel prebrať. Väčšinou na prvom sedení si klient odhadne, či mu terapeut “sadol” a či v stretnutiach chce pokračovať alebo nie. Samozrejme, stáva sa, že nie, a je úplne v poriadku, ak sa rozhodne už neprísť.

Aký je rozdiel medzi online a offline prvým sedením?

Ja rozdiel vnímam iba v osobnom kontakte. Sedenie inak prebieha úplne rovnako. Tu je ale o trošku viac dôležité nadviazanie vzťahu, nakoľko to je niekedy na diaľku ťažšie, pretože sa napríklad nevidia celí, alebo kvôli zhoršenej kvalite obrazu sa niekedy horšie číta mimika a neverbálna komunikácia.

Dajú sa tieto formy aj kombinovať?

Samozrejme. A je to veľmi bežné.


Už na jeseň spúšťame prehľadnú databázu psychológov aj s informáciou, či pracujú online – offline.


Ako sa pripraviť na začiatok terapie?

Veľa ľudí mi povie, že nevie, čo má hovoriť a či sa mali nejako pripraviť. Nie. Skúste jednoducho len začať hovoriť o tom, čo vás trápi a čo vás priviedlo k tomu, že sa rozhodli prísť.

Čo môžem na sedení povedať?

Čokoľvek, čo je pre vás dôležité. Je to váš čas a váš priestor a je teda na vás ako ho využijete.

O akých témach mám hovoriť v terapii?

O tých, ktoré vás trápia a ktoré sú pre vás dôležité. Každý klient prichádza na sedenie s inými problémami a témami, preto je pre každého v jeho živote v tejto chvíli dôležité niečo iné. Aj napriek tomu, že by ste mali ostych o niektorých veciach hovoriť, my ako psychológovia sa stretávame s naozaj širokým repertoárom tém a sme teda zvyknutí na všeličo, buďte úprimný k sebe aj k nám a kľudne nám o svojich rozpakoch povedzte, určite nájdete pochopenie a teda aj priestor otvoriť danú tému.

Čo ak sa na terapii rozplačem? Bude to divné?

Emócie k sedeniam patria. Témy, s ktorými prichádzate sú pre vás dôležité, preto je pochopiteľné, že sú často sprevádzané aj takýmito emóciami. My sme tam pre vás, a na to, aby sme vám vytvorili priestor aj na takéto uvoľnenie emócií.

Koľko sedení u psychológa je potrebných?

Toto veľmi závisí od problému resp. psychickej poruchy, s ktorou klient príde a štádiom, v ktorom sa nachádza. Ďalej to veľmi závisí od toho, ako klient na sebe pracuje aj medzi sedeniami. Nie je to totiž len o nás, psychológoch, ale hlavne o postoji a práci klienta.

Čo je dôležité všímať si na psychológovi? Na sedení?

Dôležité pre klienta je, či mu psychológ “sadol”. Terapeutický vzťah totiž tvorí veľkú časť terapeutického výsledku. Ak sa vyskytnú situácie alebo témy, pri ktorých pociťuje diskomfort, čo sa týka vzťahovej roviny, ja vždy odporúčam to s terapeutom otvoriť.

Máte otázku, ktorú vám článok nezodpovedal? Napíšte nám na info@vydumamky.sk a my ju radi doplníme.

Ak rozmýšľate, či ísť so svojim problémom za psychológom alebo psychiatrom, prečítajte si tento článok.